Sæt kryds i kalenderen! Selveje Danmark holder temadag om fremtidens tilsyn

I Selveje Danmark har vi et ønske om, at tilsyn skal være lærende for medarbejderne og sikre en ordentlig kvalitet for borgerne. Men vi har efterhånden mange gange hørt vores medlemmer fortælle om deres dårlige erfaringer med tilsyn. Samtidig er der en politisk opmærksomhed på at sanere og forbedre de eksisterende tilsyn.

Af den årsag har vi i Selveje Danmark undersøgt vores medlemmers erfaringer med tilsyn og også deres ønsker til forbedringer. Den undersøgelse vil vi gerne - sammen med andre interessenter og aktører - omsætte til, hvordan vi får skabt fremtidens tilsyn. Det skal være tilsyn, hvor medarbejderne er trygge og hvor vi sikrer, at borgerne får leveret velfærdsydelser af høj kvalitet.  

Sæt derfor kryds i kalenderen d. 17. november 2023, hvor vi inviterer til temadag om fremtidens tilsyn på Børsen i København.

Alle medlemmer vil også modtage en invitation på mail til temadagen indenfor nærmest fremtid, hvor yderligere information vil medfølge.